
Motivační dopis – DŮLEŽITÉ!
Nedávno jsem viděla zajímavý příspěvek na DVTV v apelu. Byl tam bývalý horník a mluvil o tom, že vždy je možnost změnit svůj život, svoji profesi.
Ráda bych se tomuto tématu také věnovala, z pohledu personalisty.
Zmíněný pán mluvil o tom, že změna nebyla jednoduchá, že při jeho cestě se potkal s nepochopením a negativním postojem personalistů. On to nevzdal a nakonec si změnu práce i životního stylu vybojoval.
Já bych vám teď ráda nastínila, jak zvýšit šance a dostat se na pohovor. Snížit hladinu nepochopení, tak aby negativní postoj personalisty byl co nejmenší.
Za svůj život jsem potkala už spoustu lidí, více či méně ovlivněných různými předsudky, které přenášeli i do své práce. Tyto předsudky můžou vést k tomu, že váš životopis smetou ze stolu v prvních 10 vteřinách.
Spousta lidí na motivační dopis zapomíná, nepřijde jim důležitý.
Přitom je to první, co si personalista, případně jiný zástupce společnosti, přečte. A dělá si podle toho první obrázek o daném uchazeči. Ano, pokud pár motivačních řádek chybí, zaměří se na váš životopis a hledá pro něj klíčové zkušenosti. Hodnotí váš možný přínos pro firmu, dívá se, zda-li váš profil odpovídá nabízené práci, abyste jí v rámci adaptace co nejdříve zvládli, ale také, aby pro vás byla výzvou, a aby vás za tři či pět měsíců nezačala práce nudit. Snaží se odhadnout vaši cenu na trhu práce i další možný vývoj. Pokud chybí pár řádek pro vysvětlení, proč se na danou pozici hlásíte, může být tato prvotní analýza klíčem k zamítnutí. Ať už pro nedostatek zkušeností v daném oboru, tak proto, že bude mít hodnotitel strach, že jste na danou pozici překvalifikovaní, nebo že vás jednoduše nezaplatí.
Motivační dopis je tedy důležitý vždy, i když jen měníte zaměstnavatele.
Ale v rámci změny oboru je důležitý dvojnásob.
Máte za sebou 15let praxe a najednou chcete o 180°C převrátit svůj život? Prostě potřebujete změnu, zkusit něco nového, splnit si svůj dětský sen? Vězte, že v široké konkurenci došlých životopisů a pro zamezení fluktuace, si personalista velmi dobře rozmyslí, zda-li vás pozve na pohovor nebo ne. A většinou vás pozve tehdy, když mu v motivačním dopise napíšete, proč má pozvat zrovna vás. Tím teď ovšem nemyslím, že vyzdvihnete všechny své přednosti a pochválíte se, jak za již nasbíranou praxi, tak za další vlastnosti, které zvyšují váš přínos a popravdě řečeno, také vaši cenu.
Personalista si chce v motivačním dopise přečíst, proč reagujete na jeho nabídku, proč jste si vybral/a danou firmu, danou pozici. Vaši motivaci k dané práci, důvod změny i ujištění, že nejde o náhlé rozhodnutí = že si to ve zkušební době nerozmyslíte. To jsou otázky, které personalistu napadají a pokud mu je zodpovíte, aniž by musel zvednout telefon a doptávat se, zvyšujete si šanci, že vám zavolá a na osobní pohovor vás pozve.
Co tedy do motivačního dopisu napsat? Předesílám, že motivační dopis by neměl být moc dlouhý. Stačí pár vět, maximálně 1/2 A4.
Znalosti, zkušenosti, to lze vyčíst ze životopisu. O tom nemá cenu se rozepisovat. Do motivačního dopisu patří informace o tom, proč jste si vybrali právě tuto nabídku – čím vás zaujala firma i konkrétní pozice. Proč tu práci chcete dělat, jaký je váš motiv ve výběrovém řízení uspět a v práci pár let vytrvat. V krátkosti se hodí uvést i důvody proč hledáte změnu. A nakonec můžete upozornit na svoje nejlepší vlastnosti. Tedy to, co vás dělá tím kým jste.
Pokud jste aktuálně ve fázi hledání práce, doufám, že jsem vás přesvědčila a budete svoje životopisy posílat i s pár motivačními řádky navíc.
Přeji vám brzké získání vysněné práce!
